Välj en sida

 

Senaste artiklar från denna sektion

 

Good Friday

Kom till en annourlunda kväll där du kommer få höra Wao Choir,  life stories och spoken words om en dag som förändrade världshistorien.   Datum: Långfredagen den 30 mars Tid: 19:00 Plats: Södermalmskyrkan, Götgatan 87 Fri entré    

Öppet seminarium på School of Lights

Nu har du möjligheten att vara med på bibelskolans öppna seminarium den 10-12 april, kl 8.30-12 i "7 Life languages"  för att lära dig att bli en bättre kommunikatör. Du kommer få nycklar som hjälper dig i ditt äktenskap, familj såväl som i dina relationer privat och...

King of Kings

Pastor Emanuel Zethson var on fire på dagens gudstjänst! Han predikade om King of kings, om vem Jesus är. Inte bara om vem han är – utan vem han är för dig och mig. Jesus vill uppenbara sig för oss, och han vill att våra hjärtan ska bli brinnande. Vi behöver förstå...

Drömmen

Fantastisk och historisk gudstjänst i vår kyrka idag! Pastor Lennart predikade ett starkt budskap med fokus på Drömmen och Visionen, om vikten och betydelsen av att ha en dröm och vision. Vi behöver en vision för att inte gå vilse, Ords.29:18. Vision är en profetisk...

Hope of Glory

Ord kan inte beskriva helgen som vi har haft! Ungdomskonferensen Hope of Glory, har varit helt fantastisk och Gud har gjort så mycket mer än vad vi hade kunnat hoppas på. Starka livsförvandlande budskap har predikats och hjärtan har blivit märkta av den Helige Ande!...

Besök från Hans Weichbrodt

Dagens gudstjänst var en härlig blandning av humor och allvar! Pastor Lennart och Carolina talade om vikten av att hedra de som gått före och lyfte särskilt fram Dr Billy Graham och pastor Bror Spetz och deras överlåtelse till Gud. Vi hade även förmånen att ha Hans...

 

We are one

Jag kom till en punkt då jag upplevde att allt var meningslöst. Att livet var meningslöst, att vi levde bara för att. Att allt jag gjorde var för att det var inlärda mönster. I Gud fann jag svaret till varför. Den dagen då jag fann honom, fann jag mig själv.

 

 

 

[Twitter modul ]