Senaste artiklar från denna sektion

 

Tillbaka till korset

100 personer har kommit tillbaka från den årliga resan till Colombia och den internationella G12-konferensen I församling Mision Charismatica Internacional. Konferensen hade besökare från 30 nationer och ungefär 12.000-14.000 personer samlades varje dag för att prisa...

Hur är ditt förhållande med Bibeln?

Fantastisk och stark gudsnärvaro på dagens gudstjänst! Det finns ingenting kan stå emot Gud och hans underbara närvaro - inte ens lite snökaos. Pastor Bertil Swärd predikade utifrån titeln "Hur är ditt förhållande med Bibeln?". där han på ett väldigt enkelt och...

A heart of decision

Pastor Michael Torebring talade utifrån månadens team - A heart of decision. En fanatiskt och personlig predikan om hur våra besluts påverkan. ”Våra beslut påverkar inte bara våra egna liv utan de påverkar även människorna omkring oss… Livet är inte alltid lätt, det...

Landet är ännu vårt

"Gud skapade allt med sina ord och det han säger är mäktigare än vad alla makthavare kan tala ut med sin mun, det är starkare än religion, terror, löpsedlar eller något annat som vill resa sig emot Guds ord."  Efter veckans slutgiltiga besked inom politiken så valde...

Tack Jesus för 2018!

Såhär i slutet av året har vi som församling startat en tradition att ha en Tacksamhetsgudstjänst för att ära Gud för allt Han gjort under året som passerat. Detta år var inget undantag! Det var en vacker gudstjänst och stark gudsnärvaro redan från början. Pastor...

 

We are one

Jag kom till en punkt då jag upplevde att allt var meningslöst. Att livet var meningslöst, att vi levde bara för att. Att allt jag gjorde var för att det var inlärda mönster. I Gud fann jag svaret till varför. Den dagen då jag fann honom, fann jag mig själv.

 

 

 

[Twitter modul ]