Select Page

 

Senaste artiklar från denna sektion

 

En eld av kärlek

Underbar atmosfär i dagens gudstjänst, folket börjar komma tillbaka och glädjen över att träffa Familjen känns i luften! Lovsången lyfte taket och pastor Lennart Torebring talade ett starkt upplyftande budskap om att komma rätt med sitt liv genom att komma till en...

Guds eld över våra liv!

Den första söndagen i juli blev en dag av Guds underbara närvaro i vår gudstjänst. Lovsången byggde en tron till Gud som på ett ljuvligt sätt omslöt församlingen. Pastor Lennart predikade ett starkt och uppmuntrande budskap om Guds passionerad kärlek till sina barn....

Kristna Skolan avslutning!

Med färg, fest och glädje firade Södermalmskyrkans Kristna skola in sommaren med finklädda elever och personal! Hela kyrkan var full med förväntansfulla barn och familjer men allra gladast var nog klass 9 som med jubel tågade ut till nationalsången och med en...

10 år av Guds trofasthet

Ballonger i rosa, silver och guld prydde scenen och korset var dekorerat i sommarblommor! Idag firade våra älskade Pastorer Lennart och Carolina 10 år som föreståndare i Södermalmskyrkan men inte nog med det, det var även avslutning för vår Bibelskola School of...

We are one – Hope Tour

Hope Tour är avslutat för denna gång men VILKEN vecka vi har haft! Det började redan i måndags när den första matkassen kördes ut men följdes sen av tisdag och onsdag där flera team åkte ut för att städa, putsa fönster och möta de behov som lämnats in. En hel del...

 

We are one

Jag kom till en punkt då jag upplevde att allt var meningslöst. Att livet var meningslöst, att vi levde bara för att. Att allt jag gjorde var för att det var inlärda mönster. I Gud fann jag svaret till varför. Den dagen då jag fann honom, fann jag mig själv.

 

 

 

[Twitter modul ]